21 лютого 2017 р.

Будинок Хрінникова

   На розі Катерининського проспекту (нині Яворницького) та вулиці Первозванівської (Короленка) нащадок багатого купецького роду - Володимир Хрінников, вирішив спорудити "прибутковий будинок" Він був не тільки багатим землевласником, а й інженером-технологом, до того ж шанував українську культуру і своєю меценатською діяльністю сприяв її розвитку, тож інженерний проект будинку розробив сам, а щоб надати йому українського колориту - звертався за консультаціями до Дмитра Яворницького, з яким мав дружні стосунки.
   Та щоб отримати дозвіл на будівництво Хрінникову довелося спершу виграти суд. В цьому йому допоміг харківський адвокат та громадський діяч - Микола Міхновський. За його допомогу, у 1912 році землевласник фінансував видання харківського українського щотижневика "Сніп".
   Чотириповерховий будинок в стилі українського бароко та модерн, був споруджений у 1913 році і мав два крила, в одному з яких був український театр. Цоколь, оздоблений рожевими гранітними плитами, білі стіни із шестикутними вікнами і майолікою за мотивами української народної творчості, п’ять багатоярусних шатрових башт, які завершували будинок - усе це надавало йому композиційної гармонії та святкового вигляду. Найвища центральна кутова башта з цибулиноподібною банею була увінчана шпилем-флюгером з кованим із металу зображенням запорожця та його ворога зі схрещеними у смертельному двобої списами. На двох сусідніх баштах над вікнами містилося зображення герба Запорозької Січі.
   Одразу після Другої світової війни, під час відбудови знайшли срібну табличку: Року Божого від Різдва Христова тисяча дев’ятсот десятого 30-го жовтня під час ІІІ-ї Державної Думи заложено цей дім. Будується він власником грунту інженер-технологом Володимиром Миколаєвичем Хрінниковим по його власному проекту. Фасад по Катерининському проспекту і Первозванівській вулиці робиться по проекту архітектора Петра Фетісова в стилю "Відродження України". 
   На жаль, відбудували будинок в значно спрощеному стилі. без багатоярусних башт, шпилів, більшої частини зовнішньої оздоби, переплановані приміщення під готель, не стало залів театру і кінотеатру.